Rozhovor pro Fler MAG

15.08.2018

Rozhovor pro Fler MAG

Přečtěte si více o SEVERSKI v rozhovoru pro Fler MAG.

Řekněte nám na úvod něco o sobě. Jak jste se dostal k tvoření?
Jmenuji se Jan Trsek. Je mi 33 let. Nyní žiji na venkově nedaleko Českého středohoří, kam jsem se po několika letech vrátil z rušného města. Momentálně zde rekonstruuji svůj vysněný domek u lesa. Studoval jsem obchodní akademii, ale nikdy jsem se tomuto oboru přímo nevěnoval. Zkusil jsem několik povolání, ale již dříve mě to táhlo k vlastní tvorbě. Vždy jsem obdivoval čistotu severského stylu, útulné interiéry, krásné dekorace či obrázky. A tak jsem začal tvořit. S postupem času začaly vznikat první plakáty, které nejprve zdobily můj byt. Pak věci dostaly rychlý spád. Tvorbě jsem věnoval veškerý svůj čas, a tak jsem se rozhodl založit SEVERSKI.

Věnujete se tvorbě profesionálně? Kolik času jí věnujete?
Ano, nyní se tvorbě věnuji naplno. Prodávám na Fleru, provozuji internetový obchod. V minulém roce jsem založil svou druhou značku Tellmi, se kterou jsem se stal finalistou soutěže „Dostaň se na kreativní výsluní“ zde na Fleru. Práce mám tedy opravdu mnoho. Pokud zrovna nevyřizuji objednávky a nebalím balíčky, snažím se vylepšovat stránky, fotografovat zboží nebo tvořit nové motivy. Jsou dny, kdy opravdu nestíhám nic, a tak nesmím zapomenout na úžasné pomocníky – Janu a Jirku. Pomůžou vždy, když je potřeba, a já jim za to děkuji.

Řekněte nám něco o technice, kterou tvoříte. Proč to u vás vyhrála?
Zkouším různé techniky. K některým se rád vracím, k jiným naopak. Příjemnou relaxací je pro mě například práce se dřevem. Oblíbil jsem si výrobu domečků. Mají jednoduché tvary, ale přesto vypadají úžasně a krásně doplní interiér. Vyzkoušel jsem si třeba také razítkování, ale vzhledem k výsledné nedokonalosti se k této technice raději nevracím :). Nejvíce mě však nadchla tvorba v grafických programech. Možnosti těchto programů jsou neuvěřitelné. Stále se učím novým funkcím a neskutečně mě to baví. Na tomto typu kreslení zbožňuji to, že pokud něco pokazím, stisknu jen tlačítko „zpět“ a vše je zase v pořádku. Nepotřebuji tak gumu nebo nový papír.

Čí názor na vaši tvorbu je pro vás důležitý? Máte někoho takového?
Nikoho konkrétního nemám, ale velmi důležité jsou pro mě názory od zákazníků, tak jako pro každého autora. Jsem rád za každé hodnocení, zprávu či komentář. Naštěstí převažují pozitivní a milé komentáře a to mě neskutečně motivuje k další práci. Občas probírám své výrobky s rodinou či kamarády. Jejich rady jsou také cenné, ale vždy musím být spokojený s výrobkem hlavně já sám. Jsem detailista, tak je to často velmi složité.

Kdybyste měl upozornit na jeden svůj výrobek z Fleru, který by to byl a proč?
Opět těžká otázka, na kterou musím odpovědět. Vyberu plakát Plant a to z důvodu, že se jedná o jeden z mých nedávných výtvorů. Mám rád přírodu a vše kolem ní. Plakáty s přírodními motivy jsou mé nejoblíbenější a myslím si, že skvěle doplňují interiéry v severském stylu. Zde jsem zkombinoval minimalismus, přírodní motiv a nesmrtelnou kombinaci „black&white“. Obrázek vypadá nádherně v černém rámečku. Jednoduchý a elegantní. Myslím, že se to povedlo. Co říkáte?

Čemu se rád věnujete ve volném čase, když netvoříte?
Ve volném čase rád cestuji, sportuji, relaxuji a jím. Mou velkou zálibou je civilní letectví, takže občas vyrážím k pražskému letišti vyfotografovat si nějaký ten zajímavý kousek při startu či přistání. Jak jsem se zmínil již v úvodu, momentálně pracuji na rekonstrukci domku. Nesmírně mě to baví a hrozně se těším, až se budu moci úplně nastěhovat. Čeká mě zbrusu nová kancelář se spoustou prostoru pro tvoření a úžasným výhledem do zahrady, která bude jistě velkou inspirací při další práci.

Jak vypadá váš ideální den?
Můj ideální den může mít mnoho podob. Někdy to je pracovní den, kdy mám na konci dne radost z odvedené práce. Někdy den prožitý s rodinou nebo přáteli. Jindy zase den strávený lenošením na zahradě s knihou v ruce. Poslední dobou prožívám spoustu ideálních dní, protože jsem spokojený a šťastný.

Jaké máte pracovní plány pro příští rok?
Plánů mám mnoho. Ještě v tomto roce se mohou zákazníci těšit na nové varianty velikostí plakátů. Téměř každý plakát budu nabízet v několika velikostech. Zároveň chystám i několik nových motivů. Ke konci roku zařadím do nabídky nové vánoční zboží či kalendář na rok 2019. Na příští rok chystám nové zápisníky, pohlednice či dekorace. Během roku budu fotit mnoho nových produktových fotografií. Detaily prozrazovat zatím nebudu, ať mají zákazníci nějaké to překvapení. Myslím, že nabídka bude pestrá a zajímavá.

Kompletní rozhovor se spoustou fotografií naleznete zde.

ZGIxNTg0MT